Vytisknout

Hurtu s Votavou čekají zápasy před 11 tisícovým kotlem

Napsal Květoslav Šimek |

Květoslav Šimek

Hurtu s Votavou čekají zápasy před 11 tisícovým kotlem

Budou mít vskutku baseballové prázdniny. Lukáš Hurta a Filip Votava z Arrows Ostrava se dostali do nominace České reprezentace do 12 let, čeká je mistrovství Evropy v Nizozemí (10. až 16. července) a pak i mistrovství světa na Tchaj-wanu (28. července až 6. srpna). Tam si proti pořádajícímu týmu zahrají na hlavním stadionu s kapacitou pro jedenáct tisíc fanoušků. A čeká se plný dům!

„Pro klub je to super vizitka a výzva pro další hráče,“ říká Zdeněk Votava, trenér žáků Arrows. „Že se pílí a pořádným tréninkem mohou dostat do světa a zahrát si pořádný baseball. Je úžasné, jaké jsou dnes pro děti možnosti.“

Hurta s Votavou jsou nadhazovači, s Hurtou hlavní trenér Marián Krásny počítá i na první metu. Votava je v nominaci kromě nadhozu vedený i pro první metu a vnější pole. „Lukáš už je v reprezentaci druhým rokem, Filip se tam dostal poprvé,“ přiblížil Votava. Zastoupení ostravského klubu mohlo být i větší, v širším výběru byl i Matyáš Pjontek. Ten ovšem zůstal těsně pod čarou osmnáctičlenného týmu.

Na mistrovství Evropy v nizozemském Utrechtu se Češi ve skupině utkají s Ukrajinou, Ruskem, Polskem a Itálií. Vítěz bude hrát finále s nejlepším týmem skupiny A, ve které hrají Rakousko, Francie, Německo a Nizozemí. Titul z loňska obhajuje Německo, Češi skončili před rokem druzí.

„Dá se čekat, že kluci budou hrát o medaile,“ předpokládá Votava. „Loni skončili druzí, předloni první. Největšími soupeři na evropském šampionátu bývají Německo a Rusko. Tentokrát ovšem budou hrát i Holandsko s Itálií, kteří na minulých šampionátech nebyli. Obě to jsou baseballové země, takže konkurence bude větší. Náš tým je ale poskládaný dobře, pořád je ambice hrát o medaile.“

Na mistrovství světa v Tchaj-wanu budou Evropu zastupovat pouze dvě země - Německo a Česko. Ve skupině se český tým utká s Japonskem, Brazílií, Mexikem, Tchaj-wanem a Jihoafrickou republikou. Do bojů o medaile ze skupiny postoupí tři nejlepší, zbylé týmy čekají ještě další tři zápasy o umístění se soupeři z druhé skupiny (USA, Korea, Austrálie, Panama, Nikaragua, Německo).

„Mistrovství světa na Tchaj-wanu bude pro kluky neskutečný zážitek,“ říká trenér Votava. „Pro pořádající zemi je baseball sportem číslo jedna, všechno mají profesionálně zmáknuté. Navíc si dvakrát zahrají na hlavním stadionu v Tainanu (proti Japonsku a Tchaj-wanu), který má kapacitu jedenáct tisíc diváků! A bude plný dům. Počítám, že tolik autogramů na míčky, kolik kluci podepíší tam, už do konce života nerozdají.“

Konkurence bude na mistrovství světa obrovská. „Pro srovnání, Japonci v této kategorii vybírají z 300 tisíc kluků,“ pousmál se Votava. „To už je slušná konkurence a výběr.“ Kromě umístění se bude hrát i o body do světového žebříčku. V něm jsou Češi aktuálně na 13. místě.

Květoslav Šimek, iSport.cz

Nemáte oprávnění publikovat komentáře